KLIMATICKÁ ZMENA OHROZUJE POTRAVINOVÝ REŤAZEC. POTRAVINÁRI DISKUTOVALI, AKO URÝCHLIŤ ZAVÁDZANIE INOVÁCIÍ

V Bratislave, 11.11.2024: Vzhľadom na narastajúci počet svetovej populácie do roku 2070 sa očakáva nárast globálnej produkcie potravín o 70 až 90 percent, pri znížení plochy obrábateľnej pôdy o 20 až 50 %. Ako dôsledok očakávaných zmien v populácií a výške príjmov, sa dopady potravinového reťazca na životné prostredie zvýšia do roku 2050 o 50 až 90 %. Pokiaľ budú absentovať zmeny v technológiách, inovácie a opatrenia na zmiernenie dopadov, dostaneme sa za hranicu možností, ktoré nám umožňuje naša planéta. Klimatickú zmenu pociťujeme aj v Slovenskej republike. Ako urýchliť zavádzanie inovácií a nových technológií do potravinárskeho odvetvia, diskutovali dnes aktéri potravinového reťazca spolu s predstaviteľmi Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, akademickej a vedeckej obce.

V závode spoločnosti Nestlé Slovensko, ako najväčšej potravinárskej spoločnosti na Slovensku, dnes o inováciách a investíciách v potravinárstve rokovali zástupcovia potravinárov s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richardom Takáčom, za účasti predstaviteľov vedeckých a výskumných inštitúcií.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať toto podujatie. Klimatická zmena a jej dopady nielen na spoločnosť, ale aj na výrobu potravín, sú alarmujúce. Preto je kľúčové urýchliť inovácie, zavádzanie nových technológií a inovatívnych postupov v potravinárskom priemysle. Okrem dostatočných finančných prostriedkov je nevyhnutná úzka spolupráca s výskumnými inštitúciami a akademickou obcou a prenos vedeckých poznatkov do potravinárskej praxe. Nesmieme však zabudnúť ani na vzdelávanie a poradenstvo pre potravinárske podniky,“ uvádza Daniel Poturnay, prezident Potravinárskej komory Slovenska, ktorý zároveň účastníkov informoval o aktuálnom stave potravinárskeho odvetvia a výzvach na najbližšie obdobie.

Riaditeľ Výskumného ústavu potravinárskeho, Martin Polovka, predstavil dáta ohľadom inovácií v slovenských potravinárskych podnikov. S vedecko-výskumnými inštitúciami a vedeckými parkami spolupracuje za účelom inovácie svojej produkcie necelá pätina potravinárskych podnikov. Vlastnými inovačnými kapacitami disponuje 15 % podnikov, a až 80 % potravinárskych podnikov plánuje realizovať inovačné zámery v horizonte 2 až 5 rokov. Väčšina inovačných zámerov podnikov je zameraná na oblasť technológie výroby, produktov a marketingu.

Generálny riaditeľ Nestlé Slovensko Martin Mittner priblížil, aké inovatívne postupy a technológie sú zavedené v závode Carpathia v Prievidzi: 

„Závod Carpathia prešiel za posledné obdobie významnou modernizáciou a na svoju aktuálnu pozíciu sa vypracoval neustálym zdokonaľovaním výrobných procesov, investíciami do technológií a do vzdelávania zamestnancov. Prispela k tomu nemalou mierou aj investícia do modernizácie a rozšírenia kapacity výroby za viac ako 21 miliónov eur v roku 2021,  kedy došlo k zvýšeniu kapacity výroby až o 50 %.  Už v roku 2020 viedla investícia k zvýšeniu objemu výroby v závode o 15 % oproti predchádzajúcemu roku. V závode pribudli nové výkonnejšie výrobné linky a automatizované technológie navažovania, miešania a prepravy surovín. Taktiež došlo k inštalácii kolaboratívnych robotov, ktoré nahrádzajú rutinné a  opakujúce sa činnosti, čo nám umožňuje posúvať kvalifikáciu zamestnancov k technologicky náročnejším prácam s pridanou hodnotou a vyššou efektivitou. Vďaka neustálym investíciám patrí závod Carpathia v Prievidzi medzi európsku potravinársku špičku a zaradil sa medzi kľúčové podniky skupiny Nestlé pre vývoj a výrobu dehydrovaných kulinárskych výrobkov v Európe.“

Následná diskusia otvorila otázky znižovania administratívnej náročnosti pri vyhlasovaní a napĺňaní projektov, systémové vyhlasovanie výziev a zachovanie konkurencieschopnosti slovenských výrobcov potravín v rámci európskej, ale aj svetovej konkurencie. Účastníci sa zhodli, že podobné podujatia majú zmysel a potravinárske odvetvie ako súčasť kritickej infraštruktúry štátu si zaslúži nielen deklarovaný, ale aj skutočný záujem o hľadanie riešení aktuálnych a očakávaných výziev.

Na záver sa celá skupina presunula do výrobného závodu na prehliadku nových technológií a ukážku zavádzania inovácií v praxi.

Facebook
LinkedIn